Spray, varnish, paint

Artificial snow, clear lacquer, color spray, fixing spray, spray adhesive, gold and silver spray, tinsel sprays, special sprays, dried flower spray, snow spray, fragrance spray

Product Gold Chrome Effect Decorative Spray Paint, Montana Cans 400ml Product Gold Chrome Effect Decorative Spray Paint, Montana Cans 400ml

Gold Chrome Effect Decorative Spray Paint, Montana Cans 400ml

11,40 €

28,50 € pro l

Product Silver Chrome Effect Decorative Spray for Indoor Use Montana Cans 400ml Product Silver Chrome Effect Decorative Spray for Indoor Use Montana Cans 400ml

Silver Chrome Effect Decorative Spray for Indoor Use Montana Cans 400ml

11,40 €

28,50 € pro l

Product Clear Matte Spray Lacquer, UV Resistant, Acid-Free, Montana Cans, 400ml Product Clear Matte Spray Lacquer, UV Resistant, Acid-Free, Montana Cans, 400ml

Clear Matte Spray Lacquer, UV Resistant, Acid-Free, Montana Cans, 400ml

15,50 €

38,75 € pro l

Product Montana Gold Purple Spray Paint, 400ml Product Montana Gold Purple Spray Paint, 400ml

Montana Gold Purple Spray Paint, 400ml

11,40 €

28,50 € pro l

Product Paint spray can for decoration and crafts Montana Gold Brown 400ml Product Paint spray can for decoration and crafts Montana Gold Brown 400ml

Paint spray can for decoration and crafts Montana Gold Brown 400ml

11,40 €

28,50 € pro l

Product Ice Flower Spray Decorative spray for windows and winter decorations on glass 150 ml Product Ice Flower Spray Decorative spray for windows and winter decorations on glass 150 ml

Ice Flower Spray Decorative spray for windows and winter decorations on glass 150 ml

4,55 €

30,33 € pro l

Product Gold glitter spray for Christmas decorations, 150 ml Product Gold glitter spray for Christmas decorations, 150 ml

Gold glitter spray for Christmas decorations, 150 ml

4,00 €

26,67 € pro l

Sold 30+ times

Product Silver spray snow spray glitter for windows and winter decoration 150ml Product Silver spray snow spray glitter for windows and winter decoration 150ml

Silver spray snow spray glitter for windows and winter decoration 150ml

4,00 €

26,67 € pro l

Product Raspberry paint spray for surfaces and decoration Montana Gold Red 400ml Product Raspberry paint spray for surfaces and decoration Montana Gold Red 400ml

Raspberry paint spray for surfaces and decoration Montana Gold Red 400ml

11,40 €

28,50 € pro l

Only 10 article left in stock.

Product Glitter spray, rose gold, gold spray, metallic paint, Montana Cans 400ml Product Glitter spray, rose gold, gold spray, metallic paint, Montana Cans 400ml

Glitter spray, rose gold, gold spray, metallic paint, Montana Cans 400ml

15,50 €

38,75 € pro l

Sold 20+ times

Product Montana Gold Pink Frozen Raspberry spray paint, 400ml Product Montana Gold Pink Frozen Raspberry spray paint, 400ml

Montana Gold Pink Frozen Raspberry spray paint, 400ml

11,40 €

28,50 € pro l

Sold 30+ times

Product Spray Paint Spray Montana Gold Light Purple Matt 400ml Product Spray Paint Spray Montana Gold Light Purple Matt 400ml

Spray Paint Spray Montana Gold Light Purple Matt 400ml

11,40 €

28,50 € pro l

Sold 100+ times

Product Glitter Spray Montana Effect Spray Paint Blue Cosmos 400ml Product Glitter Spray Montana Effect Spray Paint Blue Cosmos 400ml

Glitter Spray Montana Effect Spray Paint Blue Cosmos 400ml

15,50 €

38,75 € pro l

Sold 100+ times

- 20 %

Product Spray Paint Spray Grey Montana Gold Roof Matt 400ml Product Spray Paint Spray Grey Montana Gold Roof Matt 400ml

Spray Paint Spray Grey Montana Gold Roof Matt 400ml

11,40 € 9,10 € you save 20% (2,30 €)

22,75 € pro l

Sold 30+ times — Only 12 article left in stock.

Product Spray Paint Paint Spray Petrol Montana Gold Blue Matt 400ml Product Spray Paint Paint Spray Petrol Montana Gold Blue Matt 400ml

Spray Paint Paint Spray Petrol Montana Gold Blue Matt 400ml

11,40 €

28,50 € pro l

Sold 100+ times

Product Spray Paint Spray Pink Montana Gold Satin Matt 400ml Product Spray Paint Spray Pink Montana Gold Satin Matt 400ml

Spray Paint Spray Pink Montana Gold Satin Matt 400ml

11,40 €

28,50 € pro l

Sold 100+ times

Product Spray Paint Lacquer Spray Ochre Montana Gold Terra Matt 400ml Product Spray Paint Lacquer Spray Ochre Montana Gold Terra Matt 400ml

Spray Paint Lacquer Spray Ochre Montana Gold Terra Matt 400ml

11,40 €

28,50 € pro l

Sold 90+ times

Product Fluorescent Paint Spray Can Nightglow Green 400ml Product Fluorescent Paint Spray Can Nightglow Green 400ml

Fluorescent Paint Spray Can Nightglow Green 400ml

30,30 €

75,75 € pro l

Sold 60+ times

- 20 %

Product Fluorescent paint spray can Nightglow Orange 400ml Product Fluorescent paint spray can Nightglow Orange 400ml

Fluorescent paint spray can Nightglow Orange 400ml

30,30 € 24,20 € you save 20% (6,10 €)

60,50 € pro l

Sold 30+ times — Only 10 article left in stock.

Product Spray Paint White Paint Spray Montana Gold Shock White 400ml Product Spray Paint White Paint Spray Montana Gold Shock White 400ml

Spray Paint White Paint Spray Montana Gold Shock White 400ml

11,40 €

28,50 € pro l

Sold 100+ times

Product Glitter Spray Silver Montana Effect Glitter Spray Spray Paint 400ml Product Glitter Spray Silver Montana Effect Glitter Spray Spray Paint 400ml

Glitter Spray Silver Montana Effect Glitter Spray Spray Paint 400ml

15,50 €

38,75 € pro l

Sold 100+ times

Product Acetone spray cleaner + thinner Montana Cap Cleaner 400ml Product Acetone spray cleaner + thinner Montana Cap Cleaner 400ml

Acetone spray cleaner + thinner Montana Cap Cleaner 400ml

11,30 €

28,25 € pro l

Sold 60+ times

Product Spray paint green spray paint Montana Gold Acrylic Malachite 400ml Product Spray paint green spray paint Montana Gold Acrylic Malachite 400ml

Spray paint green spray paint Montana Gold Acrylic Malachite 400ml

11,40 €

28,50 € pro l

Sold 60+ times

- 20 %

Product Glitter Spray Purple Montana Effect Glitter Spray Amethyst 400ml Product Glitter Spray Purple Montana Effect Glitter Spray Amethyst 400ml

Glitter Spray Purple Montana Effect Glitter Spray Amethyst 400ml

15,50 € 12,40 € you save 20% (3,10 €)

31,00 € pro l

Sold 20+ times — Only 12 article left in stock.

Product Paint spray silver paint metallic effect silver spray acrylic paint 400ml Product Paint spray silver paint metallic effect silver spray acrylic paint 400ml

Paint spray silver paint metallic effect silver spray acrylic paint 400ml

14,35 €

35,88 € pro l

Sold 100+ times

Product Glitter Spray Red Montana Glitter Spray Christmas Red 400ml Product Glitter Spray Red Montana Glitter Spray Christmas Red 400ml

Glitter Spray Red Montana Glitter Spray Christmas Red 400ml

15,50 €

38,75 € pro l

Sold 90+ times

Product Spray paint pink spray paint acrylic Montana Gold Crocus 400ml Product Spray paint pink spray paint acrylic Montana Gold Crocus 400ml

Spray paint pink spray paint acrylic Montana Gold Crocus 400ml

11,40 €

28,50 € pro l

Sold 50+ times

Product Spray paint green Spray paint Montana Gold Manila green 400ml Product Spray paint green Spray paint Montana Gold Manila green 400ml

Spray paint green Spray paint Montana Gold Manila green 400ml

11,40 €

28,50 € pro l

Sold 90+ times

Product Paint Spray Gold Gold Spray Paint Metallic Effect Acrylic Paint 400ml Product Paint Spray Gold Gold Spray Paint Metallic Effect Acrylic Paint 400ml

Paint Spray Gold Gold Spray Paint Metallic Effect Acrylic Paint 400ml

15,50 €

38,75 € pro l

Sold 200+ times

Product Paint spray apple green spray paint acrylic paint Montana Gold 400ml Product Paint spray apple green spray paint acrylic paint Montana Gold 400ml

Paint spray apple green spray paint acrylic paint Montana Gold 400ml

11,40 €

28,50 € pro l

Sold 60+ times

Product Light blue spray paint Montana Gold Baby Blue 400ml Product Light blue spray paint Montana Gold Baby Blue 400ml

Light blue spray paint Montana Gold Baby Blue 400ml

11,40 €

28,50 € pro l

Sold 100+ times

Product Paint spray red spray paint acrylic paint Montana Gold Royal Red 400ml Product Paint spray red spray paint acrylic paint Montana Gold Royal Red 400ml

Paint spray red spray paint acrylic paint Montana Gold Royal Red 400ml

11,40 €

28,50 € pro l

Sold 100+ times

Product Clear lacquer spray, UV protection clear gloss lacquer Montana 400ml Product Clear lacquer spray, UV protection clear gloss lacquer Montana 400ml

Clear lacquer spray, UV protection clear gloss lacquer Montana 400ml

15,50 €

38,75 € pro l

Sold 200+ times

Product Rust spray effect spray rust inside/outside orange-brown 400ml Product Rust spray effect spray rust inside/outside orange-brown 400ml

Rust spray effect spray rust inside/outside orange-brown 400ml

13,35 €

33,38 € pro l

Sold 200+ times

Product Rust Spray Effect Spray Rust Spray Inside and Outside Brown 400ml Product Rust Spray Effect Spray Rust Spray Inside and Outside Brown 400ml

Rust Spray Effect Spray Rust Spray Inside and Outside Brown 400ml

13,35 €

33,38 € pro l

Sold 400+ times

Product Montana Vintage Spray Filter Effect Spray Satin Yellow 400ml Product Montana Vintage Spray Filter Effect Spray Satin Yellow 400ml

Montana Vintage Spray Filter Effect Spray Satin Yellow 400ml

14,35 €

35,88 € pro l

Product Paint spray effect spray granite paint Montana spray gray 400ml Product Paint spray effect spray granite paint Montana spray gray 400ml

Paint spray effect spray granite paint Montana spray gray 400ml

16,70 €

41,75 € pro l

Sold 30+ times

Product Paint spray effect spray granite paint Montana Black 400ml Product Paint spray effect spray granite paint Montana Black 400ml

Paint spray effect spray granite paint Montana Black 400ml

16,70 €

41,75 € pro l

Sold 70+ times

Looking for inspiration?

floristik24 on Facebook floristik24 on Instagram floristik24 on Pinterest Floristik24 on YouTube

Product Hologram Glitter Spray Glitter spray aerosol silk matt 400ml Product Hologram Glitter Spray Glitter spray aerosol silk matt 400ml

Hologram Glitter Spray Glitter spray aerosol silk matt 400ml

15,50 €

38,75 € pro kg

Sold 100+ times

Product Paint spray effect spray metallic paint blue Caribbean 400ml Product Paint spray effect spray metallic paint blue Caribbean 400ml

Paint spray effect spray metallic paint blue Caribbean 400ml

14,35 €

35,88 € pro l

Sold 70+ times

Product Copper Spray Lacquer Spray Effect Spray Metallic Lacquer Copper 400ml Product Copper Spray Lacquer Spray Effect Spray Metallic Lacquer Copper 400ml

Copper Spray Lacquer Spray Effect Spray Metallic Lacquer Copper 400ml

14,35 €

35,88 € pro l

Sold 100+ times

Product Metallic effect spray paint, rose gold, 400ml spray can Product Metallic effect spray paint, rose gold, 400ml spray can

Metallic effect spray paint, rose gold, 400ml spray can

14,35 €

35,88 € pro l

Sold 100+ times

- 25 %

Product Belton special paint spray rose gold effect special paint 400ml Product Belton special paint spray rose gold effect special paint 400ml

Belton special paint spray rose gold effect special paint 400ml

26,35 € 19,80 € you save 25% (6,55 €)

49,50 € pro l

Sold 100+ times — Only 8 article left in stock.

Product Color spray paint pink lychee spray paint Montana Gold 400ml Product Color spray paint pink lychee spray paint Montana Gold 400ml

Color spray paint pink lychee spray paint Montana Gold 400ml

11,40 €

28,50 € pro l

Sold 400+ times

Product Spray paint in blue matt Montana Gold paint spray 400ml Product Spray paint in blue matt Montana Gold paint spray 400ml

Spray paint in blue matt Montana Gold paint spray 400ml

11,40 €

28,50 € pro l

Sold 400+ times

Product Green Matt Spray Paint Montana Gold Spray Paint 400ml Product Green Matt Spray Paint Montana Gold Spray Paint 400ml

Green Matt Spray Paint Montana Gold Spray Paint 400ml

11,40 €

28,50 € pro l

Sold 300+ times

- 30 %

Product Belton free water based paint high gloss color spray 400ml Product Belton free water based paint high gloss color spray 400ml

Belton free water based paint high gloss color spray 400ml

23,00 € 16,10 € you save 30% (6,90 €)

40,25 € pro l

Sold 200+ times

Product Acrylic Powder Spray Paint Pink Montana Gold 400ml Product Acrylic Powder Spray Paint Pink Montana Gold 400ml

Acrylic Powder Spray Paint Pink Montana Gold 400ml

11,40 €

28,50 € pro l

Sold 500+ times

Product Paint spray red Montana Gold satin matt 400ml Product Paint spray red Montana Gold satin matt 400ml

Paint spray red Montana Gold satin matt 400ml

11,40 €

28,50 € pro l

Sold 300+ times

Product OASIS® Easy color spray, paint spray yellow 400ml Product OASIS® Easy color spray, paint spray yellow 400ml

OASIS® Easy color spray, paint spray yellow 400ml

14,35 €

35,88 € pro l

Sold 200+ times

- 20 %

Product Spray paint ceramic acrylic Montana Gold paint spray 400ml Product Spray paint ceramic acrylic Montana Gold paint spray 400ml

Spray paint ceramic acrylic Montana Gold paint spray 400ml

11,40 € 9,10 € you save 20% (2,30 €)

22,75 € pro l

Sold 100+ times — Only 10 article left in stock.

Product Paint spray, vintage paint light grey, shabby chic 400ml Product Paint spray, vintage paint light grey, shabby chic 400ml

Paint spray, vintage paint light grey, shabby chic 400ml

22,35 €

55,88 € pro l

Sold 300+ times

Product Color spray vintage different colors 400ml

Color spray vintage different colors 400ml

8,05 €

20,13 € pro l

Product color spray satin different colors 400ml

color spray satin different colors 400ml

8,95 € - 11,20 €

28,00 € pro l

Product Marking spray, spray chalk, white matt, Montana 400ml Product Marking spray, spray chalk, white matt, Montana 400ml

Marking spray, spray chalk, white matt, Montana 400ml

17,35 €

43,37 € pro l

Sold 1000+ times

- 30 %

Product Belton free water varnish yellow high gloss spray rapeseed yellow 400ml Product Belton free water varnish yellow high gloss spray rapeseed yellow 400ml

Belton free water varnish yellow high gloss spray rapeseed yellow 400ml

23,00 € 16,10 € you save 30% (6,90 €)

40,25 € pro l

Sold 200+ times

- 30 %

Product Belton free water based paint pink traffic purple high gloss spray 400ml Product Belton free water based paint pink traffic purple high gloss spray 400ml

Belton free water based paint pink traffic purple high gloss spray 400ml

23,00 € 16,10 € you save 30% (6,90 €)

40,25 € pro l

Sold 100+ times

Spray, varnish, paint

Our most popular items based on customer orders. Updated daily.


Bestseller

Whether for coloring, decorating or for a longer preservation of flowers - a wide variety of effects can be achieved with special sprays.


Here you will find numerous sprays to effectively refine flowers, arrangements, wreaths and decorations. Color sprays can be used to create both subtle and unusual color accents. Color sprays such as moss spray can intensify the natural colors of flowers and arrangements without appearing artificial. Glitter sprays give bouquets and arrangements a glitter effect.


Fragrance spray, leaf shine spray and effect sprays for decorative effects on bouquets, flower arrangements, decorations and shop windows


In addition to beautifying flowers and plants, the practical sprays for long-lasting fresh flowers or dried flowers are an indispensable tool for florists. The special sprays for longer shelf life protect fresh flowers from wilting and fix dried flower arrangements. You can get fixing spray for pictures and drawings here as well as clear varnish, lacquer spray and spray adhesive for crafting and refining floristic arrangements, decorations and gifts. Special sprays such as snow spray and crystal ice flower spray are also used at Christmas. Festive decorations can be sprayed on shop windows to spread the Christmas mood. Flame protection sprays and sprays for fire protection impregnation are indispensable for a safe Advent and Christmas season. They reduce the risk of fire from Advent wreaths, Christmas trees and wherever open fire is used. We also offer nourishing leaf shine sprays for indoor plants and scented sprays for potpourris, arrangements and wreaths.

 

*   All prices incl. 23 % VAT, excl. shipping costs. Crossed-out prices correspond to the previous price.
** Except prepayment. After the invoice amount has been credited to our account, we will process your order immediately.